Endodontija ali koreninsko zdravljenje zob je postopek, s katerim poskušamo pozdraviti vnetje v koreninskih kanalih (oziroma odstraniti odmrlo pulpno tkivo in bakterije). Postopek koreninskega zdravljenja poteka v več korakih, zato je pogosto potrebnih več obiskov pri izbranem zobozdravniku.
Vnetje v koreninskih kanalih oziroma odmrtje zobne pulpe najpogosteje povzroči globoki karies (zobna gniloba), razne poškodbe zob: zlomi ali poke trdih zobnih tkiv (npr. zlom zobne krone) itd.
Bolečina, ki spremlja tako vnetje in posledično odmiranje zobne pulpe, je lahko močna in neznosna, lahko pa zobna pulpa odmre brez da bi povzročala kakršnekoli težave.
Kar 80% pacientov namreč bolečine ne zazna. Kronično vnetje zaznamo največkrat na rentgenskem posnetku.
Vnetje koreninskih kanalov se lahko razširi preko odprtin na vršku korenine (apeks korenine) ali na izhodih stranskih kanalov v kost, kar imenujemo kronično periapikalno vnetje ali granulom.
Kadar se granulom močno vname, pride do nastanka tako imenovanega abscesa, ki povzroči zatekanje ustne sluznice (dlesni), oteklina se lahko razširi celo na del obraza.