Vstavitev zobnega implantata

PRED POSEGOM

Pred posegom mora kirurg narediti klinični pregled in pregled rentgenske slike, da oceni stanje v ustni votlini, kot na primer splošno zdravstveno stanje, stanje zob in ustne sluznice, zadostnost kostne osnove za vstavitev, itd. 

Pred vstavitvijo je potrebno pozdraviti vse zobne bolezni (npr. karies), bolezni obzobnih tkiv ali sluznice, saj le ti zmanjšajo uspešnost in trajnost implantatov.

Pred posegom se najejte, ne pijte alkohola, ne jemljite aspirina.

POSEG

Poseg se opravlja v lokalni anasteziji, kar pomeni da je omrtvičen lokalni del v ustni votlini, kjer se bo postavljal implantat. Kirurg prereže sluznico in s posebnimi inštrumenti pripravi ležišče za implantat. Po vstavitvi sluznico zapre s šivi. Šive odstrani po enem tednu. 

Glede na posameznega pacienta se rehabilitacija nadaljuje po štirih, šestih ali dvanajastih tednih. Najprej kirurg odgrne implantat in vanj privije oblikovalec dlesni, da omogoči lepši estetski videz po izgotovitvi umetnega zoba.

Po treh tednih zobozdravnik odstrani oblikovalec dlesni in nadaljuje s protetično nadgradnjo.

PO POSEGU

Omrtvičenost zaradi lokalne anastezije lahko traja še nekaj ur. Pazite, da se ne ugriznete v sluznico lica ali ustnico.

Ne kadite, ne uživajte alkohola. Jejte pasirano hrano. Rane ne izpirajte, zobe umivajte, razen v predelu rane. Tekočine ne pijte po slamici in ne sesajte rane z jezikom. Ne žvečite na predelu kjer je postavljen implantat. 

Obraz oziroma lice v področju operiranega območja hladite z obkladki. V nobenem primeru predela ne segrevajte. V primeru bolečin vzemite sredstvo proti bolečinam (ne aspirina).

Izogibajte se telesnim naporom do šest tednov po vstavitvi.

KOMPLIKACIJE MED POSEGOM

V zgornji čeljusti lahko pride pri pripravi ležišča za implantat do predrtja sinusa in nastane komunikacija med nosno in ustno votlino. V tem primeru lahko vsadek zaide v nosno votlino, vendar ga je mogoče odstraniti. Tak implantat nima stabilnosti v kosti in se ne more vrasti.

V spodnji čeljusti lahko pride med vstavitvijo do poškodbe živca, ki se nahaja v kanalu v spodnji čeljusti. To lahko povzroči prehodno ali dolgotrajno omrtvičenost spodnje ustnice. Gibljivost ustnice ni prizadeta. 

Mogoče je, da se implantat ne vraste v kost v predvidenem času. V tem primeru ga odstranimo in kasneje vstavimo novega. 

KOMPLIKACIJE PO POSEGU

V primeru kakršnihkoli težav (povečane otekline, izcedka iz rane, bolečine, povišane temperature) pojdite na kontrolni pregled k kirurgu.

DOLGOROČNI USPEH

Po končanem implantološkem zdravljenju so potrebni redni kontrolni pregledi. Nujna je zelo dobra ustna higiena.